Göğüs estetiği konusunun ve estetik ameliyatların en ilgi çeken konularının başında gelir silikon ile göğüs büyütme ameliyatı.

Göğüs büyütme ameliyatında kullanacağımız protezler(silikon) kas altına veya kas üzerine yerleştirilebilir. Her iki tekniğinde kendine göre avantaj ve dezavantajları vardır.

Göğüs büyütme ameliyatında protezlerin kas altına konduğu vakalarda iyileşme süresi biraz daha uzun olabilir ve ameliyat sonrasında ağrısı biraz daha fazla olabilir ancak ben özel bir durum olmadığı sürece mutlaka kas altının kullanılmasını daha güvenli ve sağlıklı bulduğumu belirtmek isterim. İlk 4 – 7 gün omuz hareketlerinin kısıtlanması şikâyetlerinizi en aza indirmektedir. Bunun sebebi protezin altına yerleştirildiği pektoral kasın aynı zamanda kolumuzu kaldırmayı sağlayan kas olmasıdır. Birinci hafta sonunda ağrı şikayeti neredeyse tamamen biter. Özellikle meme dokusu çok az olan hastalarda kas altı yerleşim tercih edilmelidir, aksi takdirde yerleştirilen protez bir süre sonra balon gibi göze çarpar ve doğal olmayan bir sonuç ortaya çıkar. Meme dokusu hacmi çok az değilse protez meme dokusu altına konabilir ama yukarıda da bahsettiğim gibi kas altı yerleşim her zaman daha güvenlidir.

Protezler nereden yerleştirilirse yerleştirilsin hem meme dokusu altına, hem de göğüs kası altına yerleştirilebilir. Tüm yöntemlerde mutlaka iz kalır ancak bu izler gizlenebilen yerlerdedir. Zaman içinde bu izler silikleşecek ve ten rengine geldiğinde de çok az belli olacaklardır. Meme büyütme ameliyatı meme başı etrafında ki halkanın alt yarısında hilal şeklinde bir kesi vasıtasıyla gerçekleştirilebilir. İz ancak sutyen yada bikini üstü giyilmediği zaman görülecektir. Protez meme başından yerleştirilirken meme dokusu kesilebilir; fakat bu kesinlikle emzirmeye etki edecek düzeyde olmaz. Hem meme başından protezi yerleştirmek hem de meme dokusunu hiç kesmemek de cerrahın yeteneğine bağlı olarak mümkün olabilir. Meme başı etrafındaki halka(areola) çok küçükse veya planlanan protez çok büyükse protezin meme başından yerleştirilmesi mümkün olmayabilir. Meme başı etrafındaki halkanın çapı 3 cm ve altıda ise ameliyat sırasında kesi cilde uzanabilir. Bu istenmeyen bir durumdur ve bu durumda meme başı tercih edilmemelidir.

Göğüs büyütme ameliyatı meme katlantısından yapıldığında meme dokusunda kesi yapılmaz, emzirme ile ilgili bir problem ortaya çıkma ihtimali yoktur, kanama kontrolü en güvenli şekilde yapılmış olur, planlanan büyüklükteki protez rahatlıkla yerleştirilebilir. İz meme altında kalacağından sutyen giyilmediğinde dahi görülemez. Yukarıda saydığım avantajlar nedeniyle meme büyütme ameliyatında protezi katlantı çizgisinden yerleştirmeyi tercih ediyorum.

Protezler koltuk altından veya göbek deliğinden de yerleştirilebilir. Bu yöntemlerin dezavantajı endoskop yardımı gerektirmesi kanama kontrolünde büyük risk taşıması, protezin yerleştirileceği alanın hazırlanmasında yetersiz kalma ihtimali, kullanılacak protezin mutlaka serum fizyolojik ile doldurulabilen protezlerden seçilmesi ve kolsuz bir gece kıyafeti giyildiği zaman ya da plajda izin görülebilme riskidir. Meme üzerinde iz bırakmadığı için bazı hastalarca tercih edilebilir. Buralardan katı silikon jelli meme protezleri yerleştirilemez. Buda önemli bir dezavantajdır çünkü serum fizyolojik içerikli meme protezleri mutlaka bir süre sonra boşalacak ve yeniden ameliyat olmanızı gerektirecektir. Ayrıca bu protezlerin içinde hava kalması veya içine zaman içinde hava girmesi su sesi duymanıza neden olacaktır. Meme dokusu kıvamına en yakın protezler katı silikon jel protezlerdir.

En çok merak edilen konu silikon protezlerin ömrü ve kanser yapıp yapmadığı konusudur. Silikon protez üreticileri 10 yıl garanti verirler ancak 30 yıldır sorunsuz bir şekilde göğüs protezi ameliyatı geçirmiş hastalar hala hayattadır. Ayrıca kansere neden olmadıkları da tüm dünya tarafından kabul edilmiştir.

Göğüs büyütme ameliyatında hastaların kafasına takılan en büyük soru göğüslerine protezler yerleştirildiğinde yeni vücut şekillerinin nasıl olacağı, nasıl görüneceği konusudur. Artık ameliyat öncesinde sizin vücudunuza hangi büyüklükte bir protezin yerleştirileceğine siz kendiniz karar verebiliyorsunuz. 3D Vectra teknolojisi sayesinde ameliyat öncesi bilgisayar ortamında kendi vücudunuz üzerinde 3 boyutlu olarak istediğiniz büyüklükteki protezin nasıl duracağını görebiliyorsunuz.